ردیوسر چیست؟تفاوت ردیوسر هم‌مرکز و ردیوسر غیرهم‌مرکز چیست؟

ردیوسر چیست؟تفاوت ردیوسر هم‌مرکز و ردیوسر غیرهم‌مرکز چیست؟

ردیوسر چیست؟تفاوت ردیوسر هم‌مرکز و ردیوسر غیرهم‌مرکز در چیست؟

  Reducerردیوسر (کاهنده) یکی از انواع اتصالات لوله‌ای است که دو لوله با قطرهای متفاوت را به هم وصل می‌کند که برای به وجود آوردن دامنه گسترده‌تر و منعطف‌تری از اتصالات بین لوله‌ها استفاده می‌شود.

ردیوسر ها با جنس های گوناگون وابسته به نوع کاربرد تولید میشوند و در ابعاد متریک و اینچی تولید میشوند. مواد گوناگونی در ساخت کاهنده ها مورد استفاده قرار میگیرند.فولاد ضد زنگ، فولاد کربنی، فولاد الیازی، الیاز تیتانیوم، مس، نیکل، چدن، برنج، برنز،لاستیک از موادی هستند که در ساخت ردیوسرها استفاده می‌شود.که مقاومت به خوردگی و طول عمر به مواد سازنده آن بستگی دارد.

سیستم های هیدرولیکی، سیستم های پنوماتیکی، اتصالات صنایع دارویی، اتصالات ترمزهای بادی، اتصالات گازی، اتصالات سرماسازها سیستم ‌های هستند که در آن‌ها از ردیوسرها استفاده می‌شود.

کاهنده ها به دو منظور کلی استفاده میشوند تغییر در قطر لوله ها، جابه جایی مواد و عدم هم مرکزی و لرزش.

ردیوسرها یا بدون درز و جوشکاری هستند یا جوشکاری شده هستند.

 ردیوسرها در دو نوع هم مرکز و غیرهم مرکز وجود دارند ، که در ادامه به تعریف و ویژگی آن‌ها می‌پردازیم

ردیوسر هم‌مرکز Concentric Reducer

ردیوسرهای هم‌مرکز برای اتصال لوله به لوله‌ی دیگر که در راستای هم می‌باشند ،قرار می‌گیرد.انتقال در ردیوسر هم‌مرکز به صورت مخروطی می‌باشد.که به علت قطر متفاوت ردیوسر ایجاد می‌شود.

ردیوسر می‌تواند یک تغییر قطر به صورت تکی و یا چندگانه ایجاد کند.لوله‌ها نمی‌توانند تشخیص دهند که پیکربندی ردیوسر به چه شکل است.

بنابراین ، ردیوسرهای هم‌مرکز ، لوله های دارای اندازه‌‌های نابرابر را به هم متصل می‌کند.که دارای یک محور مرکزی هستند.به عبارت دیگر، یک اتصال لوله‌ای است که به لوله‌های با قطر متفاوت وصل می‌شود که لوله را در یک محور یکسان متصل میکند.

ردیوسرهای هم‌مرکز با دوقطر متفاوت کوچک و بزرگ در دو طرف مقابل هم طراحی شده اند و انتقال در آن به صورت مخروطی جریان می‌یابد.این نوع ردیوسر هم به صورت جوشکاری شده و هم به صورت بدون درز موجود هستند.

برخی از کاربردهای ردیوسر هم‌مرکز به شرح زیر می‌باشد

 • جریان مطبوع بین لوله و پمپ
 • از ردیوسرهای هم‌مرکز برای انتقال مایعات و مایعات ساینده استفاده می‌شوند.
 • در مواردی که کاویتاسیون ایجاد می‌شود، بسیار کارآمد و مفید است.
 • برای انتقال سیال بین لوله با اندازه های متفاوت و فلنج‌ها که حفاظت از سایش اهمیت دارد ،استفاده از ردیوسرهای هم‌مرکز ایده‌آل می‌باشد.
 • در تخلیه پمپ نیز از ردیوسرهای هم مرکز استفاده می‌شود

ردیوسر غیرهم‌مرکز Eccentric Reducer

غیر هم مرکز ،محور مرکزی سر بزرگتر با اختلاف جزئی نسبت به محور مرکزی سر کوچک تر طراحی میشود و قطعه تولید شده دارای یک پله اختلاف بین دوسر قطعه است.

ردیوسرهای غیرهم‌مرکز باید در سمت راست جریان نصب شوند تا از نفوذ هوا در مکش پمپ جلوگیری کند.دریوسرهای غیرهم ‌مرکز امکان اتصال لوله های با سایزهای مختلف را می‌دهد.

کاربرد ردیوسرهای غیرهم‌مرکز

 • نگه داشتن (اتصال)لوله‌های بزرگ و کوچک به یکدیگر
 • کاهش صدا و ارتعاش به طور همزمان
 • نیاز به فضای کمتری برای نصب دارد
 • صدا و نویز ناشی از سیال را از طریق دیواره‌ها جذب می‌کند.
 • آشفتگی کم‌تر و در نتیجه در مسیر جریان تخریب ایجاد نمی‌کند.
 • ردیوسر غیرهم‌مرکز با مکش هوا در پمپ برای جلوگیری از کاویتاسون در پمپ استفاده می‌شود.

تگ ها -: شبکه های اجتماعی